פגיעות בעמוד השדרה, יכולות לגרום למתב חמור של פגיעה בגפיים. למשל תאונות דרכים שהנפגע קיבל נזק חמור בחוט השדרה, פגיעה נוספת היא בגין פגיעה לסיבים העצביים של עמוד השדרה. ישנם אנשים שנולדו נכים, כאשר חלק מהגפיים ניזוק.  בגלל שחוט השדרה כאמור מכיל סיבים עצביים, האותות והעצבים שאחראים על תחושות ומוטוריקה מאברי הגוף למוח וחזרה, הפגיעה בסיבים הללו בחלקם או בכל הסיבים, עשויה לגרום נזק באזורים הנמצאים באזור שנמצא מתחת לאזור הפגיעה ולגרום לפגיעה משמעותית עד לנכות חלקית או מלאה.

מה גורם לפגיעות גפיים?

ישנה סטטיסטיקה שתאונות דרכים למשל, גורמות לשליש של פגיעה בגפיים, תאונות עבודה כגון נפילה מגובה רב ותאונות ספורט, תאונות ירי ופגיעות מחפצים חדים כגון סכין. אחת מהמחלות הידועות למי שסובל בליקוי בתפקוד הגפיים, היא פרפלגיה, כאשר הפגיעה היא באזור המותניים, אזור העכוז. מחלה זו  מאופיינת בשיתוק מלא או חלקי ומי שסובל ממנה, יכול לקבל זכויות של נכה, כגון תו נכה לחנייה המסומנת לנכים בלבד, קצבת נכות  והקלות רבות נוספות לשיפור איכות חייו של מי שסובל מפגיעה משמעותית בגפיים.

איסכמיה –גורם נוסף לפגיעה בגפיים

אחד מהגורמים הנוספים שלפגיעה בגפיים היא איסכמיה. מדובר בפגיעה בכלי הדם, ירידה באספקת הדם עד למצב של טרשת עורקים אשר תוביל לחסימה מוחלטת של כלי הדם, עד למצב חלילה של כריתת הגפיים. ניתן לטפל במי שפגוע בגפיו, עקב חסימת כלי הדם, באמצעות פתיחת החסימה, טיפול תרופתי או מעקפים. גם אנשים שסובלים ממחלת הסוכרת, עשויים להיפגע בגפיהם. יש לשמור על איזון ולהיבדק אצל רופא בכל תקופה מסוימת. מעקב זה, ימנע  נזקים בריאותיים חמורים, האופייניים לחולי הסוכרת

כולסטרול גבוה – סכנה לגפיים

אנו שומעים על סכנות בריאותיות כגון כולסטרול גבוה, כגון פגיעה בגפיים תחתונות, כאשר נמק הוא לא דבר בלתי צפוי למי שסובל מכולסטרול גבוה בדם. יש לעבור בדיקות שנתיות או חצי שנתיות, על מנת לתפוס בדם סכנות בריאותיות חמורות ולטפל בהן בזמן. יש להגביר את המודעות של האוכלוסייה בארץ, לגבי תופעות חמורות שעשויות להיגרם בגלל כולסטרול גבוה.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.