מוגבל בניידות בינו תושב ישראל החי בישראל והוא בין הגילאים 3 ועד ל67 בקירוב(בהתאם לגיל הפרישה) מקביעת גילאי אילו ניתן להסיק שההטבות ניתנות גם לילדים נכים אשר אינם נוהגים בעצמם, למוסעים בוגרים אשר אינם נוהגים ולמוגבלים בניידות הנוהגים בעצמם או שרוצים לנהוג ונמצאו כשירים לכך. 

לבעלי אחוזי נכון של 40 אחוז ומעלה מגיע פטור ממס ברכישת רכב נכה. ככל שאחוזי הנכות גבוהים יותר, כך ההטבות המתקבלות, כולל ביחס לרכישת רכב, יהיו משמעותיות יותר. במקרה של אנשים שאין להם רשיון נהיגה בתוקף אך זקוקים לנהג תומך ביטוח לאומי יבקש כ50 אחוז אחוזי נכות על מנת לממש את ההטבות. בראש ההטבות עומד פטור ממס ברכישת רכב נכה פטור זה מתקבל בנוסף לזכאות להלוואה עד לגובה של 80 אחוז משווי הרכב.

מהו רכב נכה? רכב נכה הינו רכב אשר קיבל תג חניה והוגדר על ידי משרד התחבורה כרכב המשמש את המוגבל לניידות. ניתן לקבל תג חניה אחד עבור שני כלי רכב, במידה ושניהם משמשים לנסיעת הנכה, גם אם כלי רכב אלו אינם בבעלות הנכה. השימוש בתג מותר רק ברכב המשויך לתג, ורק אם הנכה נמצא ברכב (כנהג או כנוסע). בעל הזכאות מקבל תג חניה על גבי כרטיס קשיח, אשר בעת החניה יש להצמיד לשמשת הרכב, באופן שיאפשר לראותו בבירור. פטור ממס ברכישת רכב נכה גם תקף על אביזרי הרכב שכן בעלי מוגבלות זקוקים לאיבזור מיוחד אשר יתאים את הרכב לנהיגה בטוחה ונוחה לבעל המוגבלות. תוספים כגון מתקן הרמה לכסא הגלגלים, מעלון גג, ״קופסת אחסון״ סגורה ואווירודינמית שלא מקשה על הנסיעה ולא דורשת כוחות לאחסון הכסא וכמו כן מנוף או רובוט אשר בעזרתו ניתן לאחסן את הכסף בתכולת תא המטען. התנאים לקבל הטבה זאת כוללים אישור מאת משרד הבריאות (אם גילו עד 67 ונבדק בקריטריון של ניידות) על נכות הזקוק לרכב כאמצעי תנועה עקב בעיית נכות ברגליים, או שדרגת הנכות מגיעה ל60% לפחות ותנועתו ללא רכב בדרכים עלולה לערער את מצב בריאותו. כמו כן גם מסמכים רפואיים עדכניים.

מחשבות על

 1. הרצל הגיב:

  אני עים נכות רפואית של 77 אחוזי נכות לצמיתות וכמו כן נכות אובדן-כושר-עבודה 100 %לצמיתות ע"י ועדה רפואית בביטוח לאומי האים מגיע לי פטור מתשלום מס על רכב חדש. יש לי גם בעיות בלב לאחר צינטור ים ובעיות אורטופדית תודה

 2. עקיבא הגיב:

  אני רוצה לברר איך לקנות רכב בהנחת נכה. יש לי כבר תו נכה רגיל לחנייה.

 3. עמית הגיב:

  יש לי לקות ראיה ונתנו לי גם תעודת עיוור/לקוי ראיה(התעודה משרד הרווחה) גובה הנכות בביטוח לאומי היא100 אחוז נכות כללית ו65% תפקודית. האם אני זכאי לפטור ממס ברכישת רכב חדש?

 4. דור מרימי הגיב:

  הי, יש לי:
  1. נכות מעבודה 35% לצמיתות
  2. נכות ניידות 60% לצמיתות
  3. נכות רפואית 91% לצמיתות
  רציתי לדעת האם מגיע לי פטור ממס ברכישת רכב חדש. (או חלקי וכמה)
  אם כן, האם מדובר ברכבים מסויימים או שאני יכול לרכוש כל רכב
  תודה רבה על השירות החשוב שאתם נותנים.

כתיבת תגובה