מחלת האלצהיימר מאפיינת אנשים בוגרים אך לא רק. מדובר במחלה של מערכת העצבים המרכזית, האלצהיימר גורם להתנוונות של תאי עצב במח עד כדי מוות. הסימנים של מחלה זו הם פגיעה בזיכרון, יכולת התמצאות, חשיבה והסקת מסקנות. ככל שהמחלה מחמירה והניוון מתפשט כך הפגיעה הולכת וגוברת ומגיעה לאבדן יכולות מוטוריות שונות וסיבוכים. מרבית החולים לא ילכו לאבחון באופן מיידי הם יעדיפו להדחיק אותה. רק כשהמצב יחמיר הם יכירו בקיום הבעיה. אך חשוב להבין שיש טיפול שיכול להקל על המצב וכן, ישנם זכויות השמורות לחולים אלו.

טיפול עבור חולי אלצהיימר

ישנו טיפול תרופתי שניתן לחולי אלצהיימר המטפל גם בבעיה הקוגנטיבית וגם בבעיה הנפשית. ישנם מחלוקות על התוצאות של התרופות. הן אמנם לא פועלות על כולם בצורה דומה אך רבים יעידו כי יש שיפור במצב. בנוסף לטיפול התרופתי יש טיפולים משלימים כדוגמת פיזיותרפיה,ריפוי בעיסוק, מוזיקה ותנועה ועוד. חשוב להקפיד בטיפולים השונים כדי למנוע החמרה, חשוב גם לתמוך בבני במשפחה לשקף להם תהליכים ולהסביר על ההשלכות של כל טיפול.

זכויות של חולי אלצהיימר

ישנם דרגות שונות של מחלת האלצהיימר. כאשר מדובר בחולה שהופך לסיעודי, מאבד את יכולת ההתמצאות הוא הופך לסיעודי. לכן ניתן לבדוק זכאות לקצבת נכות או קצבת שירותים מיוחדים המוענקת למי שמתקשה לבצע פעולות יומיות. בנוסף, חולי אלצהיימר זכאים לפטורים שונים מתשלומים כדוגמת פטור ממס הכנסה, תו נכה. כאשר מדובר בחולה שטרם פרש לגמלאות הוא יכול להיות זכאי לממש כיסוי של אבדן כושר עבודה.

ממשו את זכויותיכם וזכויות יקיריכם

אם הוריכם אובחנו כבעלי אלצהיימר או שאתם בעצמכם כאלו, חשוב שתדעו שיש לכם זכויות. ניתן לשפר את המצב, את הנטל הכלכלי והנפשי ולהקל על ההתנהלות היומיומית. אם אתם לא יודעים מה מגיע לכם תוכלו לפנות לגורמים מקצועיים להם וותק וניסיון בהליכים בירוקרטיים של מימוש זכויות. כך תוכלו להבטיח לעצמכם כי תקבלו את המגיע לכם ותוכלו להקל ולו במעט על המצב.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.